سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

کدام یک برای کاهش وزن بهتر است؟ یوگا یا پیلاتس؟

کدام یک برای کاهش وزن بهتر است؟ یوگا یا پیلاتس؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۴/۱۷ بازدید کنندگان:۲۰۲۴ نویسنده:قاسم نژاد

یوگا و پیلاتس شکل های متفاوت و مزایای مشابهی دارند و هر دو اغلب در حوزه ی تناسب اندام و فعالیت های ذهنی مشترکند. پیلاتس روی قوی ساختن و طویل کردن بدن، خصوصا قسمت مرکزی بدن کار می کند. یوگا روی تقویت کل بدن، کشش و تنفس تمرکز می کند و دارای سبک های مختلفی است. اما اگر از لحاظ کاهش وزن به آنها بنگریم، شاید هیچ یک از این دو، بهترین منبع برای از دست دادن چربی بدن نباشند. اما، یوگا بسته به نوع سبکش، ممکن است در کالری سوزی در اولویت باشد و بیشترین طرفدار را داشته باشد.

 

کاهش وزن


مطالعه ای منتشر شده از مجله ی "غدد درون ریز و متابولیسم بالینی" (Clinical Endocrinology and Metabolism)، در سال 2007، تایید کرد که کاهش وزن مستقیما به کالری مربوط می شود. اگر شما می خواهید وزن تان را کاهش دهید، باید میزان کالری سوزی تان از میزان کالری مصرفی تان بیشتر باشد. میزان کالری مورد استفاده ی بدن تان به سن، جنسیت، سایز بدن و میزان فعالیت تان بستگی دارد. میزان کالری سوزی خانم های بزرگ سال بدون ورزش، 1800 است . برای آقایان 2400 است. 0.5 کیلو چربی برابر است با 3500 کالری، بنابراین سوزاندن 500 کالری در هر روز به کاهش 0.5 کیلو چربی در هفته کمک می کند. اگر فردی 72 کیلوگرم وزن داشته باشد، با انجام یک ساعت پیلاتس در هر جلسه، بسته به مبتدی یا پیشرفته بودنش، حدود 270 تا 460 کالری می سوزاند. یک ساعت یوگا، بسته به سبکش، 200 تا 630کالری می سوزاند.

 

پیلاتس


اگر به دنبال کاهش وزن هستید، پیلاتس به تنهایی موثرترین روش برای رسیدن به اهداف تان نخواهد بود. اگر سبک زندگی تان مستلزم نشستن زیاد است، هر گونه فعالیت فیزیکی( چه پیلاتس و چه انواع دیگر) به احتمال زیاد باعث کاهش وزن تان می شود. اما اگر شما ورزشکار فصلی هستید و گهگاهی ورزش می کنید غیر محتمل است که پیلاتس به طور جادویی وزن تان را  کاهش دهد. پیلاتس بدن تان را تغییر می دهد. حتی اگر عدد روی ترازو تغییر نکند، لباس هایتان به تن تان مناسب تر می آید، و بدن تان عضلانی تر می شود و قدرت تان افزایش می یابد.

 

یوگا

 

یوگا


یوگا هم ورزش دیگری است که اگر تنها فعالیت بدنی تان باشد، کاهش وزن تان را تضمین نمی کند. اگرچه وینیاسا یوگا (سبکی از یوگاست که باعث ایجاد حرارت در بدن می شود و با تنفس مرتبط است)، تقریبا در هر ساعت 600 کالری می سوزاند، اما شکلی نیست که اکثر افراد هر روزانجام می دهند. اگر هدف شما کاهش نیم کیلو وزن در هفته باشد، این شکل از یوگا را تمرین کنید.

 

همه ی انواع یوگا به سفت کردن، کشش و تقویت عضلات کمک می کنند. و در سطح فیزیولوژیکی، یوگا می تواند محیط آرام تری ایجاد کند، باعث ملایم و آرام شدن ذهن می شود. خودنکوهی و خود انتقادی را کاهش و اعتماد به نفس را افزایش می دهد.


ژان مادرن نویسنده ی کتاب "یوگا چربی می سوزاند" می گوید که یوگا برای افرادی که به دنبال کاهش وزن اند، دو مزیت دارد. گوارش تان را بهتر می کند، و احتباس (بازدارش) آب، نفخ و یبوست را از بین می برد. و سیستم غدد درون ریز را که مسئول الگوی اشتها، خلق و خو و خواب تان است، بهبود می بخشد.

 

محدودیت ها


پیلاتس و یوگا ورزش های ایده الی برای کاهش وزن نیستند. تاکید آنها بر حرکات آهسته و ماندن در حرکت است، یعنی شما تمرین نیرومندی را که برای کالری سوزی زیاد نیاز دارید، انجام نمی دهید. برای مثال، فردی با 70 کیلو وزن ممکن است با انجام یوگا یا پیلاتس به مدت یک ساعت، حدود 298 کالری بسوزاند، در حالی که یک ساعت دویدن، چهار برابر این مقدار به کالری سوزی کمک می کند. 298 کالری که با یوگا یا پیلاتس می سوزانید، به کاهش وزن تان کمک می کند، اما باید رژیم محدودتری نسبت به هنگامی که ورزش شدیدتری انجام دهید، بگیرید.

 

پیشنهاد


یوگا و پیلاتس را به عنوان برنامه ی گرم شدن قبل از آماده شدن برای تمرینات هوازی شدیدتر به کار ببرید. با انجام آنها قبل از تمرینات هوازی، عضلات تان کشیده و بدن تان برای ورزش شدیدتر آماده می شود. یا می توانید یوگا و پیلاتس بعد از تمرینات شدید کاردیو (آیروبیک و هوازی) برای سردسازی و آرام سازی ذهن انجام داد. یوگا و پیلاتس می توانند به استقامت و تعادل مرکز ثقل بدن تان کمک کنند که در تمرینات هوازی شدیدتر به این تعادل نیاز دارید. اگر هدف اصلی تان کاهش وزن است، دور یوگا و پیلاتس را خط بکشید. مزایای این ورزش ها (سفت کردن و تقویت عضلات) به شما در برنامه ی ورزشی تان کمک خواهد کرد. اگر مصمم هستید که فقط یوگا یا پیلاتس را انجام دهید، یوگا در سوزاندن کالری بیشتر، موثرتر است.

 

یوگای هاتا در هر ساعت 200 کالری می سوزاند، بنابراین از آن اجتناب کنید و به جای آن یوگای وینیاسا را تمرین کنید. با این حال، برای کسب بهترین نتیجه ی ممکن در کاهش وزن، یوگا و پیلاتس را مانند یک مزیت اضافه در نظر بگیرید و به عنوان سریع ترین راه برای کاهش وزن، بر ورزش های آیروبیک (هوازی) و تمرینات قدرتی تمرکز کنید.

 

برچسب ها: پیلاتس چربی سوزی کاهش وزن یوگا
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha