سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

چرا تای چی برای سلامتی مفید است؟

چرا تای چی برای سلامتی مفید است؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۳/۷/۱۹ بازدید کنندگان:۱۱۲۶ نویسنده: قاسم نژاد
چینی ها از زمان های قدیم بر این باور بودند که تمرین تای چی برای سلامت انسان مفید است. در طول 20 سال اخیر (یابیشتر)، بسیاری مطالعات حاصل از پژوهش های پزشکی نشان داد تای چی فواید سلامتی زیادی دارد که عبارتند از:
 • کاهش فشار خون
 • افزایش ایمنی در برابر زونا (این بیماری ناشی از فعال شدن دوباره ویروس واریسلا زوستر در رشته عصبی نخاعی است که با درد شدید و ضایعات پوستی مشخص می شود و معمولا بعد از طی شدن سیر بیماری آبله مرغان ایجاد می شود).
 • تسکین آرتروز
 • بهبود کنترل دیابت نوع 2
 • استرس کمتر و کاهش درد مفاصل و پشت
 • کاهش احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر
 • بهبود افسردگی
 • بهبود بیماری پارکینسون (یک بیماری دستگاه عصبی مرکزی در بزرگسالان مسن تر که مشخصه آن سفتی عضلانی، لرزش و از دست دادن مهارت های حرکتی است) و به طور کلی بهبود سلامتی.

 

اگرچه این نتایج مقدماتی هستند و برای تثبیت، نیاز به مطالعات بیشتر و گسترده تر دارد اما در کل ، شواهد قابل توجهی در مورد فواید و خواص درمانی تای چی فراهم می کنند. این مقاله در خصوص اینکه چرا تای چی برای سلامتی خوب است، توضیحی در سطح بالا ارائه می دهد.
توضیحات ما در سطح شیمیایی نیستند، زیرا فهم ما از این پیچیدگی مبراست. توضیحات ما بر اساس چندین اصول کلی پایه ریزی شده است که تای چی بر پایه آنهاست:

 

 • آرامش بدن و ذهن
 • حرکات آرام  و آهسته
 • صاف نگه داشتن قسمت فوقانی بدن
 • چرخش کمر
 • باز کردن پاها در جهت عرضی (حالت پا باز)
 • حرکت پا به پایین با استفاده از روش گربه ای
 • ادغام تنفس پایین شکمی و آرام
 • حرکات تحت کنترل ذهن

 

مهمترین و اساسی ترین اصول تای چی آرام نگه داشتن ذهن و بدن است که سبب کاهش استرس می شود.همانطورکه از طب امروزی آشکاراست، استرس عامل تمام بیماری هاست.بنابراین مهمترین اصل تای چی، کاهش استرس و حتی شاید بسیاری بیماری های دیگرمی باشد.تای چی به عنوان یک هنر رزمی، مستقیما با نیروی حریف مقابله نمی کند درعوض فرد درهمان جهت حریف یا با زاویه کمی از آن جهت، نیروی حریف را تکمیل می کند.این نیروی تکمیلی می تواند حمله حریف را منحرف کند و همزمان از این حرکت حریف برای اینکه او را از تعادل خارج کند، استفاده میکند.بنابراین در تمرین تای چی، فرد دارای نیروی قوی و حرکات سخت نیست بلکه آرام و دارای حرکات ریتمیک نرم می باشد که هیچ گونه تآثیر منفی بر بدن هنرجو ندارد. ضمنا این حرکات هوازی هستند و باعث افزایش انعطاف پذیری، مقاومت و استقامت می شود و خصوصا برای مفاصل مفید است.


حالا ما اصولی را که وضعیت بدن هنرجورا کنترل می کند، مطرح می کنیم. در تای چی، قسمت فوقانی بدن راست نگه داشته می شود، مثل اینکه نخی وجود دارد که یک سرش به بالای سر هنرجو و سر دیگرش مستقیما به بالای سقف وصل باشد.این تمرین، وضع اندامی (چگونگی طرز ایستادن یا قرار گرفتن) را خوب نگه می دارد، و از بروز مشکلات کمر جلوگیری می کند.از دیدگاه هنرهای رزمی، چرخش کمر بر قدرت پانچ (ضربه مشت) یا کیک (ضربه پا ) می افزاید.چرخش کمر همچنین روی عضلات پشت در هر دو طرف ستون فقرات کار می کند، بنابراین این ماهیچه ها را تقویت می کند و مشکلات کمر را کاهش می دهد.


طرز قرار گرفتن پاها در تمرین تای چی بسیار مهم است. تقریبا هیچ وقت هر دو پا در یک راستا قرار نمی گیرند، بلکه پای چپ به اندازه یک عرض شانه از پای راست فاصله می گیرد که این کار باعث افزایش ثبات و پایداری می شود. چون مرکزثقل بدن هنرجو فراتر از دو خط بین دو پا می باشد، فرد زمین نمی افتد.این کار باعث افزایش تعادل و کاهش احتمال افتادن در افراد سالخورده می شود.وقتی که فرد یک قدم به جلو برمی دارد، از روش "ایستادن پا گربه ای" استفاده می کند برای مثال به جای اینکه هم زمان نوک پا و پاشنه پایش را زمین بگذارد، اول پاشنه پا، بعد نوک پا را زمین می گذارد. این کار باعث قدم های قوی تر و همچنین افزایش تعادل و ثبات می شود.


در تای چی ادغام تنفس خیلی مهم است، اگرچه در یک مرحله مقدماتی (حداقل در نیمه اول دوره) ممکن است تنفس مناسب اصلا در نظر گرفته نشود. فرد نفس های عمیق آرام می گیرد، زیرا می تواند اکسیژن بیشتری بگیرد و این اکسیژن مدت بیشتری در بدن باقی بماند.فرد دیگری فراتر از مرحله مقدماتی، به جای تنفس با قسمت بالای قفسه سینه، تنفس پایین شکمی انجام می دهد. با تنفس پایین شکمی، دیافراگم بالا و پایین می رود و شکم منقبض و منبسط می شود.این حرکات نتیجه ماساژ بخش های داخلی  قسمت پایین شکم می باشد. ماساژ بخش های داخلی هم مانند ورزش عضلات (که باعث تقویت این عضلات می شود) می تواند این بخش ها را تقویت کند.


نهایتا حتی اگر ذهن ریلکس باشد، خالی نیست. ذهن پراز افکار نامربوط است، ولی کاملا خالی نیست. در عوض، ذهن باید فرم (عمل) را هدایت کند برای مثال ذهن شما باید شکلی را که در حال انجام دادنش هستید، تصویرسازی کند. بنابراین بکارگرفتن مداوم ذهن ،آن را هوشیار نگه می دارد و از مبتلاشدن شما به بیماری آلزایمر جلوگیری می کند یا حداقل به تاخیر می اندازد.
شما با تجزیه و تحلیل اصول اساسی تای چی، می توانید بینش هایی را در مورد اینکه چرا تای چی برای سلامتی مفید است، کسب کنید.

 

برچسب ها: تای چی هنر های رزمی رهایی از استرس
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha