سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

نگاهی به فواید ورزش تای چی

نگاهی به فواید ورزش تای چی
تاریخ ارسال:۱۳۹۶/۹/۲۵ بازدید کنندگان:۱۹۹۰ نویسنده:سامان موسوی

 

 

روز به روز از فواید بیشتر ورزش تای چی صحبت می شود. ازجمله این فواید می توان به مواردی همچون درمان بیماری های خاص، پیشگیری از تعدادی از ناراحتی های جسمانی، افزایش سلامت و استقامت عمومی بدن، بالا بردن قدرت حفظ تعادل در سنین بالا، درمان ناراحتی های روانی و روحی و غیره اشاره کرد.
 حال دلیل اینکه تای چی چوان که یک نوع هنر رزمی است و آن را در زمره طب مکمل قرار داده اند چیست؟ چرا به تای چی چوان داروی متحرک می گویند؟ بر اساس پژوهش هایی که توسط مرکز پزشکی دانشگاه نیوانگلند در بوستون آمریکا انجام شد مشخص شد که تمرین تای چی چوان به صورت دراز مدت اثرات جالبی در بهبود تعادل، انعطاف پذیری و سلامت قلبی و عروقی داشته و احتمال زمین خوردن در سنین بالا را کاهش می دهد.
اکنون با گسترده شدن زندگی ماشینی و استرس هایی که از آن ناشی می شوند و تقریبا همه سطوح جوامع بشری را در بر می گیرد پیدا کردن راهی سالم و بدون آسیب دیدگی جهت جبران آسیب های روحی و روانی و همچنین بهبود وضعیت عمومی بدن بسیار مهم است.

 

تای چی


 تای چی چوان با تمرینات منحصر به فردی که دارد بر روی آرام کردن ریتم ذهنی و هیجانات درونی تاثیر بسزایی دارد. تمرینات تای چی چوان به گونه ای طراحی شده اند که ضمن حفظ آرامش و تعادل جسمی و روحی، ایجاد سوخت و ساز مناسب در بدن و همچنین افزایش حجم اکسیژن دریافتی توسط ریه ها، موجب دفع فشارهای روحی و ایجاد نوعی شادابی طبیعی در انسان خواهد شد.
 ماهیت تای چی چوان اجتناب از سرعت و شتاب ناخودآگاه می باشد. به هر اندازه آرامتر باشید بهتر است و رهاتر شوید قوی تر خواهید بود. برای مثال، در صورتی که از یک دونده بخواهید که یک فاصله 10 متری را در مدت 60 ثانیه طی کند به احتمال زیاد کلافه شده و یا اصلا نتواند چنین کاری را با حفظ آرامش و پیوستگی به اتمام برساند. احتمالا او از سرعت و قدرت بالایی برخوردار است اما امکان دارد که حوصله و تعادل خوبی نداشته باشد. شاید به همین دلیل است که اکثر افرادی همچون موسیقی دانان، پزشکان، وکیل ها و دیگر اقشار مختلف جامعه، تای چی چوان را جهت بالا بردن سطح کیفی رشته تخصصی شان برگزیده اند.
 همانطور که اشاره شد، تای چی چوان هنر سلامت زیستن می باشد. اولین چیزهایی که در ابتدای یادگیری تای چی چوان به هنرآموزان آموخته می شود صبر و شکیبایی است، چراکه داشتن صبر و شکیبایی پیش نیازی برای یادگیری مراحل بعدی می باشد. حتی اگر در ابتدای شروع یادگیری تای چی چوان هنرآموز از صبر و شکیبایی خوبی برخوردار نباشد ماهیت تمرینات آن به گونه ای است که به مرور باعث افزایش آنها خواهد شد.

 

تای چی چوان


 ازجمله تاثیرات طولانی مدت انجام دادن تمرینات تای چی چوان می توان به موارد زیر اشاره کرد:


-    استحکام بخشیده به استخوان ها و همچنین بالا بردن بنیه جسمانی
-    داشتن تناسب اندام
-    بوجود آمدن هوشیاری و سلامت روحی
-    بهبود سوخت و ساز بدن
-    بالا بردن مقاومت در مقابل بیماری ها
-    لذت بردن از زندگی و افزایش امیدواری به آینده
-    توانایی تصمیم گیری در لحظات بحرانی
-    بالا رفتن تمرکز و درک بهتر مفاهیم
-    داشتن مهارت در دفاع شخصی
-    ...
 

برچسب ها: تای چی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha