سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

کتل بل چیست و چگونه با آن تمرین کنیم؟

کتل بل چیست و چگونه با آن تمرین کنیم؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۳/۷/۵ بازدید کنندگان:۷۵۹۹ نویسنده:سامان موسوی

در صد سال اخیر موارد استفاده از کتل بل توسط ورزشکاران و بدنسازان به شدت افزایش یافته است. کتل بل مزایای زیادی برای بدن سازی، چربی سوزی و کاهش وزن دارد. قبل از آنکه به برسی دیگر مزایای آن بپردازیم بهتر است کمی در مورد تاریخچه و نحوه پدید آمدن آن حرف بزنیم:

 

کتل بل چیست؟

کتل بل که یک وزنه شبیه به یک توپ دسته دارمی باشد تاریخچه آن به روسیه برمیگردد.. جنس کتل بل غالبا از چدن ساخته می شوند ودرتنوع بالایی از وزن برخوردار است و در سایزهای مختلف عرضه میشوند. از وزن 2 کیلوگرم شروع شده و تا 50 کیلو هم افزایش می یابد.این وزنه منحصربه فرد برای افزایش حجم عضلانی، بالابردن استقامت و چربی سوزی هم زمان، استفاده می شود. حال که با کتل بل آشنا شدیم بد نیست سری به تاریخچه آن بزنیم.

 

تاریخچه کتل بل

تاریخجه کتل بل به سال 1704 در روسیه بر می گردد. کسانی که از آن استفاده میکردند آن را "gireviks" می نامیدند. کتل بل ها به عنوان وسیله فوق العاده و منحصربفرد در زمینه چربی سوزی در مجله" hercules " به رسمیت شناخته شدند.در سال های اخیر کتل بل به صورت فزاینده ای در بین کشورهای قاره آمریکا توسط pavel tsat souline که یک مولف کتب ورزشی است معرفی شد. در سال 1985 کمیته ای برای ورزش کتل بل تاسیس شد و اولین دوره قهرمانی بین المللی کتل بل در همان سال در روسیه با توجه به استانداردهایی که خود آنها اعمال کردند برگزار شد. امروزه کتل بل به دنیای تناسب اندام معرفی شده و با استقبال چشمگیر جهانی روبه رو شده و فواید و نتایج آن، اثبات خوبی برای محبوبیت کار با این وزنه ها هستند .

 

فواید کتل بل

تا 15 سال پیش تعداد خیلی کمی از افرادی که خارج از محدوده شرق اروپا زندگی می‌کردند اسم کتل‌بل را شنیده بودند. امروزه این وزنه‌ها تقریباً در همه باشگاه‌های غربی یافت می‌شوند و کلمه جستجوی «تمرین‌های کتل بل» به زبان انگلیسی ششمین جستجوی پرطرفدار کلمه‌های تمرینی در دنیاست. البته جای تعجب نیست.

پاول ساتسولین، مخترع کتل‌بل، می‌گوید: «کتل بل از دمبل و هالتر کاربرپسندتر است. شما برای کارکردن با همه عضلات نیازی به چند عدد از آنها ندارید و همچنین آنها برتری‌های بارزی را برای بهبود حرکت و قدرت بدنی به شما ارائه می‌کنند». برای بهترین استفاده از آنها در هر حرکت، از این قوانین پیروی کنید.

همان طور که تاریخچه طولانی کتل بل اثبات می کند کاربا این وزنه ها تاثیرات وفواید زیادی برای استفاده عموم دارند. این فواید شامل:

  • افزایش استقامت
  • تناسب اندام و فرم دهی و قدرت بخشی به تقریبا تمامی عضلات بدن
  • افزایش انعطاف پذیری
  • کمک به چربی سوزی
  • این اجازه را به شما می دهد که در هرکجا وهرزمان بتوانید یک جلسه تمرینی متمرکز و کارآمد را داشته باشید
  • تاریخچه  طولانی کتل بل تاثیرگذاری این ورزش را اثبات می کند

 

روش کار آنها را یاد بگیرید

برخلاف دمبل یا هالتر، کتل‌بل وزنی دارد که از دسته آن پایین‌تر قرار دارد. ساتسولین می‌گوید: «این ویژگی در حرکت‌های سریع و متغیر به نیروی پرتابی آن شدت می‌بخشد و باعث می‌شود که وزنه از چیزی که هست، سنگین‌تر به نظر بیاید. همچنین فشار بیشتری روی عضلات ثبات‌دهنده، ستون فقرات و تعادل شما می‌آورد که منجر به به‌دست آوردن حجم بیشتر (و بسیار سریع‌تر) می‌شود. به علاوه، کتل‌بل به خاطر دسته ضخیمش، ابزاری فوق‌العاده برای بهبود نیروی گرفتن دست شما است».

 

در مقالات بعدی نحوه نمرین و روش های کار با آن را توضیح خواهیم داد.

برچسب ها: آمادگی جسمانی بدن سازی فیتنس
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha