سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

آیا یوگا به کاهش وزن کمک می کند؟

آیا یوگا به کاهش وزن کمک می کند؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۳/۶/۱۰ بازدید کنندگان:۱۱۳۳ نویسنده:سامان موسوی

 

اگر چه از پیدایش یوگا هزاران سال گذشته است اما در چند سال اخیر به طور فزاینده ای یوگا بین مردم محبوبیت خاصی پیدا کرده است. یوگا که هم فیزیکی است و هم باعث نظم و انضباط ذهنی و روحی می شود در هند توسعه یافته است. یوگا مزایای زیادی دارد، اما در این مقاله به برسی این موضوع می پردازیم که آیا یوگا می تواند در کاهش وزن به ما کمک کند؟

 

یوگا دقیقا چیست؟

با توجه به تعریف اتحادیه یا انجمن یوگا، یوگا بیش از یک ورزش ساده است و مردم یوگا را به دلایل بسیاری از جمله تناسب اندام، مدیریت استرس و از بین بردن درد جسمی یا عاطفی انجام می دهند. انواع مختلف یوگا می تواند شامل حالات: انرژی و نفس کنترل، مدیتیشن و موسیقی و غیره باشد. همچنین سبک های مختلفی از یوگا وجود دارد، اما بعضی از سبک های رایج که ممکن است به گوشتان خورده باشد عبارتند از:

  • یوگای آرام. شامل تکنیک های تنفس است و ممکن است شامل بسیاری از حرکات باشد.

 

  • یوگای قدرت. برای بدست آوردن قدرت و استقامت از بسیاری از حرکات و روال ها طراحی شده است.

 

  • جریان یوگا. شامل حرکات روان و هوازی است و می تواند قدرت و هماهنگی را بهبود بخشد.

 

  • یوگای معنوی گرا. تمرکز بیشتری بر روی بعد معنوی یوگا دارد و شامل حرکات آهسته تر و مدیتیشن می باشد.

 

یوگا می تواند به کاهش وزن شما کمک کند و استقامت شما را بهبود ببخشد.

در یک مطالعه که مجله " فیزیولوژی و فارماکولوژی" منتشر کرده  و به برسی اثرات یوگا در مدت 6 هفته پرداخته بود. این مطالعه بر روی 46 نفر پرداخته بود و 23 نفر به طور مداوم مشغول برسی تغییرات آن ها بودند. این مطالعه نشان داد که به مرور زمان وزن آن ها کاهش یافته و پیشرفت قابل ملاحظه ای در قدرت عضلات تنفسی و استقامت آن ها به وجود آمده است.

در مطالعه دیگری که بر روی 15000 نفر از زنان و مردانی که مشغول تمرین یوگا بودند انجام شد تا مشخص کنند که آیا یوگا در دراز مدت باعث کاهش وزن می شود یا نه؟ بعد از 10 سال تحقیق و بررسی روی این افراد به این نتیجه رسیدند که تمرین یوگا به طور منظم و پیوسته در کاهش وزن موثر است، به خصوص در افرادی که اضافه وزن دارند.

 

آیا یوگا فواید دیگری دارد

در تحقیقاتی که انجام شده است، هنوز به جواب این سوال نرسیده اند که چرا کسانی که یوگا کار می کنند نسبت به کسانی که یوگا انجام نمی دهند کمتر احتمال دارد که دچار افزایش وزن شوند. آلن کریستال می گوید: یوگا مزایای زیادی دارد، یکی از آن ها کاهش وزن است. از آنجا که یوگا یک راه عالی برای از بین بردن استرس است، می تواند استرس را کاهش داده و در نتیجه اشتهای کاذبی که در زمان استرس به وجود می آید را از بین می برد.

برخی از بزرگترین مزایای یوگا عبارتند از:

  • تسکین استرس: یوگا نشان داده که باعث کاهش اثرات جسمانی ناشی از استرس می شود. همچنین تحقیقات نشان داده است که یوگا به کاهش سطح غلظت کورتیزول که هورمون استرس می باشد کمک می کند. بالا بودن میزان کورتیزول با افزایش وزن همراه است.

 

  • تسکین درد: یوگا نشان داده است که به کاهش درد در افراد با شرایط مختلف ازجمله سرطان و ورم مفاصل کمک می کند.

 

 

  • تنفس بهتر:  شیوه تنفس در یوگا به کاهش واکنش های استرس زا کمک می کند که باعث بهبود عملکرد ریه و افزایش آرامش کمک می کند.

 

  • انعطاف پذیری: یوگا باعث بهبود انعطاف پذیری و افزایش دامنه حرکتی می شود که در نهایت منجر به افزایش کشش عضلات، تاندون ها و رباط ها می شود.

 

 

  • افزایش قدرت: از آنجا که در یوگا از تمام عضلات بدن استفاده می شود در نتیجه باعث افزایش مقاومت می شود.

 

  • استقامت قلب و عروق: تمرین یوگا باعث کاهش ضربان قلب می شود، همچنین باعث افزایش جذب اکسیژن و استقامت بیشتر می شود.

 

چه کاری باید انجام دهید تا مطمئن شوید که کاهش وزن پیدا می کنید؟

یوگا یک تمرین بزرگ است و مزایای زیادی برای ما دارد. این مزایا ممکن است که به کاهش وزن کمک کنند، اما به یاد داشته باشید که انجام دادن یوگا به تنهایی باعث کاهش وزن سریع نمی شود.

یوگا برخلاف تمرینات کاردیو که کالری زیادی می سوزانند باعث افزایش ضربان قلب شما نمی شود. هر برنامه تمرینی برای کاهش وزن باید شامل تمرینات کاردیو، آموزش مقاومت، و آموزش انعطاف پذیری باشد. به جای اینکه فقط به یوگا تکیه کنید آن را همراه تمرینات کاردیو انجام دهید تا هم کالری بیشتری بسوزانید و هم از مزایای یوگا بهره مند شوید. اگر می خواهید در حالی که یوگا تمرین می کنید کالری بیشتری بسوزانید پیشنهاد می شود سبک های یوگایی را انتخاب کنید که تمرینات هوازی بیشتری دارند.

مهم نیست کدام سبک یوگا را انتخاب می کنید، حتی اگر در آن مقدار زیادی کالری نسوزانید، از مزایای زیادی که دارد بهره مند می شوید و ممکن است که در کاهش وزن به شما کمک کند.

برچسب ها: آموزش یوگا تناسب اندام چربی سوزی یوگا
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha