سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

تای چی : راهی برای مبارزه با استرس و اضطراب

تای چی : راهی برای مبارزه با استرس و اضطراب
تاریخ ارسال:۱۳۹۳/۵/۱ بازدید کنندگان:۱۰۵۵ نویسنده:سامان موسوی

 

تای چی به کاهش استرس و اضطراب کمک می کند و همچنین باعث افزایش انعطاف پذیری و تعادل می شود. اگر شما دنبال راهی برای کاهش استرس هستید تای چی می تواند یکی از بهترین انتخاب ها باشد. تای چی  ابتدا برای دفاع شخصی توسعه یافت و اکنون به عنوان یکی از بهترین ورزش ها برای کاهش استرس و رسیدن به سلامتی می باشد. تای چی از طریق حرکات نرم و روانی که دارد باعث آرامش ما می شود.

 

تای چی چیست؟

تای چی یک رسم باستانی چینی است که امروزه،  به عنوان یک ورزش ظریف و دلپذیر انجام می شود و شامل حرکاتی است که به آرامی و با تمرکز و همراه تنفس عمیق اجرا می شوند. تای چی را که با نام تای چی چوان هم می شناسند یک ورزش غیر رقابتی است که بیشتر بر روی حرکات کششی تاکید دارد. تای چی سبک های مختلفی دارد و هر سبک ممکن است بر روی حرکات ظریفی تاکید کند. سبک ها با هم متفاوت هستند  بطوریکه بعضی از سبک ها ممکن است بر روی  جنبه های سلامتی تاکید داشته باشند و بعضی از سبک ها بر روی جنبه های هنرهای رزمی متمرکز باشند.

 

چه کسی می تواند تای چی کار کند ؟

تای چی ورزشی کم فشار است و حداقل تنش را بر روی ماهیچه ها و مفاصل دارد به همین دلیل برای تمام سنین و با هر سطح تناسب اندام که باشند مناسب می باشد. در حقیقت چون تای چی ورزشی کم فشار است و فشار کمی به بدن وارد می کند ممکن است بهترین گذینه برای افراد مسن باشد.

تای چی ورزشی ارزان است، به این معنی که نیاز به تجهیزات و مکان خاصی ندارد و شما می توانید آن را در منزل یا بیرون از منزل و به صورت گروهی یا انفرادی انجام دهید. اگرچه تای چی عموما ورزشی بی خطر است اما در زنان باردار و افرادی که دارای مشکلات سلامتی مانند: درد پشت، شکستگی، پوکی استخوان شدید یا فتق هستند باید قبل از شروع آن با پزشک خود مشورت کنند. ممکن است توصیه هایی برای انجام دادن یا ندادن بعضی از حرکات برای شما داشته باشد.

 

چرا باید تای چی را انجام دهیم؟

اگر حرکات تای چی را به درستی و به طور منظم انجام دهید می تواند تاثیر مثبتی در سلامتی شما داشته باشد. مزایای تای چی عبارتند از:

 • کاهش استرس و اضطراب
 • افزایش ظرفیت هوازی
 • افزایش انرژی و استقامت
 • افزایش انعطاف پذیری، تعادل و چابکی
 • افزایش قدرت عضلات

 

برخی از شواهد نشان می دهد که تای چی ممکن است کمک کند به :

 • بهبود کیفیت خواب
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • کاهش میزان کلسترول و فشار خون
 • بهبود درد مفاصل
 • بهبود علایم نارسایی قلب
 • بهبود کلی سلامت در افراد مسن
 • کاهش خطر زمین گیر شدن در سالمندان

 

چطور می توانید تای چی را آغاز کنید:

اگر چه شما می توانید کتاب و DVD های آموزشی در مورد تای چی تهیه کنید اما بهتر است که از راهنمایی های یک مربی در مورد حرکات و تکنیک های تای چی هم استفاده کنید. شما به راحتی می توانید کلاس های تای چی را پبدا کنید. برای پیدا کردن نزدیک ترین کلاس به خانه شما، با مرکز ورزشی شهر خود تماس بگیرید.

مربی تای چی می تواند به شما موقعیت های خاص و چگونگی تنظیم تنفس را آموزش دهد. همچنین مربی به شما یاد می دهد که چگونه با خیال راحت به تمرین تای چی بپردازید. به همین دلیل بهتر است در انتخاب مربی دقت داشته باشید و کسی را به عنوان مربی انتخاب کنید که شرایط یک مربی خوب را داشته باشد.

تای چی ورزشی آرام و ملایم است و عملا هیچ عوارض جانبی منفی ندارد و امکان اینکه صدمه ببینید خیلی کم است.

 

حفظ مزایای تای چی

در حالی که شما ممکن است که بعضی از مزایای تای چی را در مدت 12 هفته یاد بگیرید، اما اگر به ورزش تای چی ادامه دهید و آن را برای مدت طولانی انجام دهید مهارت بیشتری پیدا می کنید. برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید سعی کنید تمرینات تای چی را بطور منظم و مرتب انجام دهید.

 

 

برچسب ها: استرس آموزش تای چی تای چی
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha