سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

هزینه سازگاری

هزینه سازگاری
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۲/۳۰ بازدید کنندگان:۷۲۶ نویسنده:سامان موسوی

امروز به برخی نوشته هایم از پانزده سال پیش که در مورد سلامت و عملکرد  ورزشکاران بود نگاهی انداختم. در هر لحظه بین 50 تا 80 درصد از افراد، به اصطلاح بین سلامت و بیماری هستند. با توجه به فرهنگستان نیکولای، این افراد تا زمانی در "سلامت استاتیکی" قرار دارند که محیط اطراف آنها مختل نشده باشد، به همین دلیل وضعیت آنها شکننده است. گرچه ممکن است که وقتی یک عفونت خفیف دارند احساس خوبی داشته باشند اما این عفونت به طور بلقوه می تواند خطرناک باشد. عفونت به خودی خود خطرناک نیست، اما عوارضی ناشی از فشار بر سیستم تامین انرژی  بر بدن دارد. ممکن است کسی بر اثر ایست قلبی فوت کند در حالی که با بیماری های سخت تری مبارزه کرده است.

بافت های بدن به یک گالن خون در دقیقه نیاز دارند، در حالت استراحت قلب می تواند 1.3 گالن خون را در هر دقیقه پمپاژ کند. معمولا آن را با نام حداکثر "برون ده قلبی" نام می برند. برای مثال، همه چیز خوب است تا زمانیکه مردی به جنوب آمریکا می رود و تب حصبه می گیرد و انرژی مورد نیاز به سرعت بالا می رود. تب  حصبه مصرف اکسیژن را دو برابر می کند و  قلب در هر دقیقه دو گالن خون پمپاژ می کند. در حالیکه مقدار مورد نیاز حداکثر یک گالن و نیم می باشد. او را در کیسه جنازه انداخته و به خانه بر می گردانند. مرد بر اثر نارسایی سیستم بدن خود که حتی بیماری محسوب نمی شود در گذشت.

فرهنگستان Amosov اصطلاح " میزان سلامت" را ابداع کرد که مجموع قدرت مرکزی سیستم های اصلی عملکردی است. این میزان سلامت با ضریب ذخیره سلامت نسبت به حداکثر توانایی سیستم در طول روز محاسبه و اندازه گیری می شود. به عنوان مثال، ضریب ذخیره قلب باب 1،3 است:

 

تمرین کاردیو

 

واضح است که برای بهبود کمیت سلامتی خود نیاز به افزایش ذخیره سیستم های کاربردی، قلبی و عروقی، ریوی، عضلانی و غیره خواهید داشت. بیش از صد پارامتر برای اندازه گیری میزان سلامت وجود دارد. سازگاری فردی، را به عنوان توسعه تدریجی مقاومت در برابر یک محرک خاص محیطی که موجود زنده را قادر می سازد با چالش های روبرو شده  مقاومت کند، تعریف می کنند. به عبارت دیگر آن را انطباق با شرایط پیش رو می نامند.

مسیر سلامتی به نظر ساده می رسد: تمرین سخت باعث افزایش "کیفیت سلامت" شده و زندگی خوش و خرمی را برای ما به ارمغان می آورد. اگر کسی بتواند بدون توقف یک ساعت شنا کند به احتمال زیاد در برابر بیماری تب حصبه مقاومت کرده و زنده می ماند. بدیهی است که برخی عوامل استرس زا می توانند آسیب پذیر باشند.

 

در تعدادی کتاب های مرجع که در شوروی سابق از سال 1970 تا به امروز وجود دارند بر روی تعدادی از افراد که روزی یک ساعت بدون توفق شنا کرده اند و به مدت ده هفته این روال را ادامه داده اند مورد مطالعه قرار داده است.  پس از برسی مشخص شد که توده قلبی آنها افزایش یافته و جرم کلیه، غدد آدرنالین و سلول های کبدی به طور قابل توجهی پایین رفته اند. به عبارت دیگر گرچه تمرین می تواند ظرفیت عملکردی قلبی عروقی را افزایش دهد اما هم زمان ظرفیت چند ارگان داخلی را کاهش می دهد. در مطالعات انجام شده مشخص شده که ورزشکاران نسبت به سایر افراد غیر ورزشکار به میزان قابل توجهی بهتر می توانند که در مواجهه با چالش های جسمانی مقاومت کنند. از سوی دیگر چالش ایجاد شده در کبد و کلیه ها را می توان از طریق تغییر مواد غذایی مصرفی، افزایش مصرف سدیم و غیره برطرف کرد.

عملکرد بد و استفاده نا درست دختران جوان از وسایل تمرینی در ورزش هایی مانند ژیمناستیک می تواند عوارض بدی در پی داشته باشد. حتی بدتر از آن این است که اگر همراه با یک رژیم غذایی نادرست به ورزش کردن بپردازند ممکن است که ماهیچه ها برای پیدا کردن پروتئین های با ارزش به عضلات قلب هجوم بیاورند.

 

 

هنگامی که عرضه کم و تقاضا زیاد است، رقابت برای به دست آوردن منابع شدیدتر می شود. البته چند سال پیش در روسیه از این روش برای درمان سرطان استفاده شد، به طوریکه رژیم غدایی با پروتئین بسیار کم به بیمار داده میشد و همزمان با آن تمرینات سخت بدنسازی را انجام می داد. در این نظریه بدن برای بدست آوردن پروتئین مورد نیاز برای ماهیچه ها به تومورها مراجعه می کند. مطالعات زیادی در این مورد انجام نگرفته است تا ثابت شود که این روش می تواند به درمان سرطان کمک کند، امیدوارم در آینده ای نزدیک شاهد چنین چیزی باشیم.

اگر یک ورزش را برای درخشیدن و برتری انتخاب کنید باید این واقعیت را بپذیرید که تصمیم شما هیچ ربطی به سلامت تان ندراد.

 

برای کاستن از جنبه های منفی:

  • بر اساس یک پایه بزرگ شروع کنید
  • اجتناب از تخصص در اوایل (سازگاری منفی در اندام و سیستم بدن توسط تمرینات خاصی به چالش کشیده می شوند، به خصوص در افراد آماتور و غیر حرفه ای )
  • سعی نکنید به زور خود را ارتقا داده و پیشرفت کنید.

 

اگر هدف شما از ورزش کردن سلامتی است و قصد ندارید که مدال المپیک بگیرید، تخصص خود را محدود کرده و در حد اعتدال تمرین کنید. زیرا هزینه سازگار شدن بسیار زیاد است، بخصوص در ورزشکاران و افراد حرفه ای که کارهای فیزیکی سخت و شدیدی را انجام می دهند. در بسیاری از مطالعات انجام شده ثابت شده است که ورزش کردن به طور قابل توجهی بیماری ها و صدمات را کاهش می دهد. در این مطالعات که در ابتدا بر روی حیوانات و سپس بر روی انسان انجام شد مشخص شد که فعالیت های عضلانی، بسیاری از عوامل استرس زا که در دنیای مدرن با آن مواجه هستیم را کاهش داده و مقاومت بدن در برابر کاهش اکسیژن، برخی از سموم، مواد رادیواکتیو، عفونت های شدید و غیره را افزایش می دهد.

 

فراموش نکنید که برای رسیدن به انعطاف پذیری و استقامت مطلوب حداقل باید دو روز در هفته تمرین کنید. برخی از حرکات و کشش ها را تقریبا هر روز انجام دهید. بعضی از ورزش ها مانند پیاده روی، شنا و تنیس را در فضای آزاد انجام دهید. از آنجا که منابع برای بدن شما محدود هستند، شما باید انتخاب کنید که چگونه آن را به دیگر ارگان ها اختصاص دهید.

شما X دلار پول در جیب دارید. مبل های جدیدی می خرید و یا به تعطیلات می روید؟ یا هر دو را انتخاب می کنید و بدهکار می شوید؟  و یا یک مبل ارزان میخرید و به تعطیلات کوتاهی می روید؟

برچسب ها: استرس آمادگی جسمانی پیاده روی رژیم غذایی مزایای سلامتی نقاط فشار
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha