سبد خرید (۰) کالا
جمع کل: ۰ تومان

تناسب اندام چیست؟

تناسب اندام چیست؟
تاریخ ارسال:۱۳۹۴/۲/۲۱ بازدید کنندگان:۷۷۸ نویسنده:قاسم نژاد

تناسب اندام شش جزء دارد:

 

فیتنس (تناسب اندام) چیست؟ و fit از نظر فیزیکی به چه معناست؟ تناسب اندام فیزیکی به عنوان مجموعه ویژگی هایی که افراد دارند یا کسب می کنند، اطلاق می شود. این ویژگی ها مربوط به توانایی انجام فعالیت فیزیکی است.


به عبارت دیگر، توانایی بیشتر دویدن در یک مسافت طولانی یا برداشتن وزنه های سنگین تر در باشگاه، نوعی فیتنس می باشد. فیتنس بودن فقط به نوع فعالیتی که انجام می دهید، محدود نمی شود، بلکه مدت و شدت انجام آن نیز موثر است.


اگرچه مقیاس های مهمی از فیتنس وجود دارد، اما آنها مناطق خاصی را دربر می گیرند. فیتنس کلی از پنج جزء اصلی ساخته شده است که برای دستیابی به سطح فیتنس مورد نظر خود باید هر پنج جزء را با هم در نظر بگیرید:

  • استقامت قلبی تنفسی (وابسته به قلب و ریه)

  • قدرت عضلانی

  • استقامت عضلانی

  • ساختار (فرمول) بدن

  • انعطاف پذیری

 

استقامت (فیتنس) قلبی تنفسی

استقامت قلبی تنفسی توانایی سیستم گردش خون و تنفسی برای ذخیره ی سوخت بدن در طول فعالیت فیزیکی مداوم است. برای بهبود این توانایی سعی کنید فعالیت هایی را که ضربان قلب تان را در سطح امن و برای مدت زمان مداوم بالا نگه می دارد. از جمله ورزش هایی مانند پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری.  به طور آهسته با فعالیتی که از آن لذت می برید، شروع کنید و به تدریج تمرینات را با سرعت شدیدتر انجام دهید.

قدرت عضلانی

قدرت عضلانی توانایی عضله در به کار بردن نیرو در طول یک فعالیت فیزیکی است. اگر می خواهید به قدرت عضلانی برسید، سعی کنید وزنه برداری تمرین کنید یا از پله ها به سرعت بالا و پایین بروید.

استقامت عضلانی

استقامت عضلانی توانایی آن عضله در ادامه انجام فعالیت بدون خستگی می باشد. برای بهبود استقامت عضله، فعالیت های قلبی تنفسی مانند پیاده روی، آهسته دویدن، دوچرخه سواری و رقص انجام دهید.

ساختار بدن

ساختار ترکیبی بدن به میزان نسبی عضله، چربی، استخوان و بخش های حیاتی دیگر بدن اشاره می کند. ترکیب بدن برای سلامتی و کنترل وزن تان مهم و قابل توجه است.

انعطاف پذیری


انعطاف پذیری، دامنه ی حرکتی اطراف مفصل است. انعطاف خوب در این مفاصل به جلوگیری از آسیب دیدگی شما در تمام مراحل زندگی کمک می کند. اگر می خواهید انعطاف پذیری تان را بالا ببرید، فعالیت هایی را که در آنها عضلات کشیده می شوند، (مانند شنا یا تمرینات کششی پایه) انجام دهید.

 


فیتنس را می توان به عنوان آمادگی جسمانی در نظر گرفت که به ما کمک می کند تا بهتر ببینیم، بهتر احساس کنیم و بهتر انجام دهیم. به این معنی  که بدن مان هنگام نیاز، قادر به عکس العمل و انجام کاری که در موقعیت خاصی پیش می آید، باشد. این کار احتمالا کارهای روزانه منزل، پیاده روی سریع در یک روز زیبای پاییزی، مسابقه دویدن یا بلند کردن وزنه باشد.

 

این سوال بسیار گسترده است. من سعی می کنم آن را با توجه به تجربیات خودم و تمرکز بر کاهش وزن پاسخ دهم. بنابراین اگر می خواهید تناسب داشته باشید و وزن تان را کاهش دهید، باید بر برنامه ی رژیم غذایی تان کنترل داشته باشید. راز  کاهش وزن و تناسب اندام من نسبت 80 به 20 است، یعنی 80 درصد رژیم و 20 درصد تناسب اندام دارم.

 

برچسب ها: تناسب اندام
پست های مشابه
ارسال نظر
Captcha